Italský chléb focaccia je velká dobrota. Že už to víte? My na to přišli teď. A mám takový mírný pocit, že se její různá podoba sem tam u nás na talíři objeví.

Bez řečí a hned na recept

Také to máte někdy tak, že si plánujete upéct, nebo uvařit něco dobrého a chystáte se na to dlouho? Hooodně dlouho. Tak dlouho, že vlastně zapomínáte, kdy tohle přání začalo? Tak jsem to měla s focacciou (říkejte jí fokača). Mlsně jsem se dívala na úchvatné fotky tohohle italského chleba a chtěla, fakt chtěla, si ho co nejdřív připravit také. Jenže. Ono to tak bývá, tohle jenže. Vždy se do toho dostalo jiné vaření a pečení. Nedávno ale nastala změna. Ano, pozor, a ne, opravdu nemusí být fanfáry, tohle za to nestojí. Konečně jsem se rozhodla pro realizaci. Podnikla jsem patřičný výzkum, jak se sluší a patří. A tohle je výsledek.

Focaccia dopadla nad očekávání dobře. Jestli ji někdo krájí, tak u nás se trhá. Zásadně. Krájení prý zdržuje. A je skvělá. Nesmírně. Je to podobné těsto jako na pizzu. Já ale těsto na pizzu většinou moc nemusím a do krajů se spíše nutím. Tuhle focacciu baštím samotnou a ani k ní nic nepotřebuju. Možná jen trošinku toho dobrého olivového oleje.

Tipy pro přípravu

V tomto receptu je použito sušené droždí. Vodu berte vlažnou, 35-40 °C. Horkou byste zničili kvašení a se studenou se ničeho moc nedočkáte. Dostatek olivového oleje dodává focaccie skvělou chuť a hezky zvláčňuje těsto. V tomto receptu je rozmarýn, dají se využít i jiné bylinky, jako je tymián, oregano. Ideálně čerstvé. Jindy se hodí k bylinkám přidat pokrájená sušená rajčata, obměnou mohou být pokrájené olivy.

Příprava: italská focaccia

Doba přípravy: 10 min., 65 min. kynutí

Doba pečení: 15 min., 200 °C

Náročnost: *

Počet porcí: 4

Ingredience

  • 1/2 lžičky medu nebo krystalového cukru
  • 1 hrnek vlažné vody
  • 1 vrchovatá lžička sušeného droždí
  • 2 3/4 hrnku hladké mouky
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1 vrchovatá lžička soli
  • 1 snítka čerstvého rozmarýnu, lístečky pokrájejte

Navrch:

  • 2-3 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce hrubé soli
  • 1 snítka čerstvého rozmarýnu, lístečky pokrájejte

Postup

V malé misce smíchejte med a teplou vodu, přisypte droždí. Promíchanou směs nechte 5 minut uležet a poté znovu dobře propojte.

Ve velké míse sesypejte mouku a sůl, doprostřed nalijte směs s droždím, olivový olej, míchejte. Těsto má být velmi dobře zpracované, taková pevnější hladká hmota. Zapracujte najemno nasekané bylinky a vytvořte z těsta kouli. Mísu zakryjte vlhkou utěrkou a nechte těsto asi 50 minut kynout na teplém místě, kde není průvan.

Troubu předehřejte na 200 °C. Vyndejte těsto z mísy a dejte ho na plech potažený pečicím papírem, který lehce naolejujete. Můžete udělat kolo, nebo jako my obdélníkový formát. Těsto by mělo být vysoké asi 1,5 až 3 cm. Nechte ho asi 15 minut odpočívat. Opět zakryté. Pak ho naolejujte, posypte solí a nasekaným rozmarýnem. Prsty zajeďte na několika místech do těsta, vytvoříte tak důlky. Plech strčte do vyhřáté trouby a pečte zhruba 15 minut, pak zkontrolujte. Výsledná focaccia má mírně křupavou kůrku. Podávat můžete teplé i studené.

Nechte si chutnat

K+L

P. S. Pokud byste si k focaccie něco rádi dali, je řada možností, jak tento chléb využít. Můžete ho i v půlce rozříznout a dát dovnitř šunku a sýr. Třeba. Skvěle se hodí také ke guláši. Výborný je i k polévce.

Dá se focaccia mrazit? My to nechápeme, jak byste se toho chtěli vzdát, ale dobře. Chléb dobře zabalte do mrazicího sáčku. Maximálně do měsíce je ale vhodné ho sníst.

Pošlete to dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...