Můžete si říci, že italské tiramisu bez vajíček není to pravé. Ale rozhodně dezert chutná skvěle. Zjistěte, kde se tato dobrota vzala a o co ji neochudit.

Bez řečí a hned na recept

Tiramisu patří k těm kulinárním výtvorům, po kterých jsem dlouho pokukovala a z nějakých hloupých důvodů k jejich realizaci nedošlo. Kupodivu vlastně dezert připravila dříve Klárka s kamarádkou a dávaly do něj karamelovou kávu. Pak mi vysvětlila, že to byla brnkačka a nechápe, proč si tiramisu nepřipravuju. Také nechápu. Obzvlášť, když se jedná o pokrm z kávy, kterou bych nejraději dostávala každé ráno přímo do žíly. Ano, přiznávám. Jsem silně závislá.

Nejtěžší na celé přípravě tiramisu je ta doba, kdy je dezert v lednici a vy čekáte, až se rozleží. Je to nekonečně dlouhá doba… Ale pak lžička s bílou kávovou směsí zamíří do úst… Lahoda. To člověk prostě musí konzumovat.

Špetka historie

Traduje se, že původ tiramisu je velmi nejistý. O jeho vzniku se dohadují italské regiony Piemont, Toskánsko, Veneto a Friuli-Venezia Giulia. Nejspíše to ale vypadá na Treviso (město v Benátsku), zhruba na druhou polovinou 18. století a začátkem 19. století.

Když mluvíme tiramisu, nedokážeme si ho představit bez mascarpone, který je lahodný, protože se místo mléka vyrábí ze smetany. No aby pak nechutnal tak skvěle. Dříve tomu ale tak nebylo.

Dezert nejspíš vznikl z jednoduchého dezertu zvaného „sbatutin“ (tlučený). Jednalo se o krém na bázi rozšlehaných žloutků a cukru, který se kombinoval s drobivými sušenkami, speciálně připravenými pro dětské přesnídávky. Proto v něm alkohol nebyl. V průběhu času byl upraven o kávu, mascarpone a kakao a vzniklo skvělé tiramisu. Do zahraničí se recept dostal od emigrantů z Trevisa.

Tipy pro přípravu

Princip je naprosto jednoduchý, takže recept zvládne úplně každý. Cukrářské piškoty nejdříve namočíte v kávě s alkoholem, a pak je prokládáte vrstvou jemného krému ze sladké šlehačky a mascarpone.

Tento recept je neobvykle bez vajec. Pokud si ho chcete nebo potřebujete takto připravit, můžete vejce nahradit šlehačkou. Místo obvyklého krupicového cukru použijte moučkový. Dala jsem třičtvrtinu uvedeného množství a úplně mi to stačilo.

Hotové tiramisu můžete uchovávat několik dnů v dobře zakryté misce v lednici. Můžete ho ale také zmrazit a uchovat v mrazáku zhruba 2 týdny. Kdyby zbylo, tak bych to vyzkoušela. Ale ono se to nějak vypařilo nebo co….

Příprava italského tiramisu

Doba přípravy: 45 min.

Náročnost: *

Počet porcí: teoreticky 6, když si všichni vezmou porci najednou, jinak by na někoho nemuselo zbýt

Ingredience

  • půl balíčku cukrářských piškotů
  • 300 g sýru mascarpone
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 90 g cukru moučka
  • 1 1/2 hrnku vystydlé silné kávy
  • lžíce mandlového likéru
  • holandské kakao na posypání navrch

Postup

Připravte si formu na tiramisu. Ta naše je velká 26 x 17 cm. Do mističky nalijte připravenou vystydlou silnou kávu a přidejte likér. Ušlehejte šlehačku, přidejte cukr a dobře promíchejte s mascarpone. Cukrářské piškoty namočte do kávy a vyrovnávejte je vedle sebe do formy. Piškoty nesmí být příliš promáčené, dezert by pak byl čvachtavý. Až bude dno plné piškotů, naneste krém s mascarpone a rovnoměrně ho rozetřete. Na něj znovu přijdou piškoty, a pak opět mascarpone. Horní vrstvu uhlaďte a dezert dejte vychladit do lednice (alespoň na čtyři hodiny, ideálně do druhého dne). Před podáváním tiramisu důkladně posypte kakaem.

Udělejte si pohodu a nechte si chutnat.

Klára + Lucie

Při výzkumu pomohly tyto stránky:
https://natashaskitchen.com
https://www.recipesfromitaly.com

Pošlete to dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...