Linecké cukroví je základem každého vánočního stolování. Tohle cukroví se ale navíc připravuje i během roku. Jestli nemáte vlastní recept, vyzkoušejte ten náš.

Bez řečí a hned na recept

Linecké se u nás jí na kila. Pokud ho tedy někdo připraví, mizí ze stolu jako první. Vlastně mám pocit, že kdyby bylo denně na stole, bude se „vypařovat“ i tak. Nesmí mu hlavně chybět ta správný džem. Pro nás je to domácí rybízový. Ten aktuální je ještě z léta od babičky jako krásná vzpomínka… Možná proto jsou ještě lahodnější, než kdy jindy.

Závažným problémem, který může způsobit rozkol v rodině, je výběr vykrajovátek. Nenechte si vzít ty oblíbené a důsledně trvejte na jejich použití. Polovina tvarů by měla mít otvory. Pokud máte více než jeden druhů otvorů, může nastat další rodinný problém. Tyhle otvory jsou vážně zrádné a ve více druzích by se vůbec vyrábět neměly. K nám se dostala minikrabička, kde jich je asi šest. Tohle by se mělo zakázat 🙂 „Tým kolečka“ se dohaduje s „týmem kytičky“ a oba se snaží skrýt vykrajovací střed v podobě karetních listů před ostatními členy rodinného týmu. A že pečení lineckého je prý snadné… Cssss

Tipy pro přípravu

Naše varianta je vlastně absolutně klasická. A nám tak chutná nejlíp. Pokud byste chtěli ještě jemnější variantu, vyměňte 20 g mouky za stejné množství kukuřičného škrobu. Linecké cukroví stačí upéct v posledním týdnu. Je jen potřeba ho nechat pořádně vychladnout, potřít tím nejlepším džemem a dát do krabice, chladu a tmy. Rozleží se velmi brzy. Dobré je už druhý den, ale pár dnů odležení v krabici mu neuškodí.

Příprava lineckého cukroví

Doba přípravy: 15 min., + uležení těsta ideálně do druhého dne

Doba pečení: zhruba 8-10 min. / plech, 180 °C

Náročnost: *

Ingredience

  • 300 g hladké mouky
  • 200 g másla
  • 100 g cukru moučka s vanilkou
  • 2 žloutky
  • lžíce namletých mandlí (volitelné)
  • citronová kůra z 1 citronu
  • špetka soli

Postup

Příprava je naprosto snadná. Stačí smíchat mouku se solí, studeným máslem, nasekaným na kostky, nastrouhanými mandlemi (volitelné) a moučkovým cukrem s vanilkou.

Vše dobře promněte rukama, abyste co nejrychleji vytvořili drobenku. Přidejte žloutky a zapracujte je do těsta, které se krásně propojí. Dlouhé hnětení není pro toto těsto dobré, jinak se máslo rozpustí a nasákne do mouky. Těsto by bylo lepivé a nedrželo by tvar.

Cukrář Maršálek radí toto těsto nedomíchat a dát v uzavřené misce odležet do lednice, kde se těsto dobře propojí a bude poddajné. Prý se tomu říká vnitřní pnutí. A my nemáme důvod mu nevěřit.

Troubu předehřejte na 180 °C. Z odpočinutého těsta pak na pomoučeném válu vyválejte placku (výška zhruba 3 mm). Těsto by mělo být mírně povolené, jinak by se mohlo trhat. Vyberte odpovídající vykrajovátka, což je prakticky ten nejkomplikovanější úkol, a vykrajujte tvary. Přeneste je na plech vyložený pečicím papírem. Do poloviny vykrojených tvarů ještě pomocí široké cukrářské špičky nebo zrádných drobných vykrajovátek (viz výše) vykrojte otvory ve středu. Některá vykrajovátka už tento střed mají a je o starost méně. Při vykrajování dobře počítejte, plech cukroví bez dírky, plech cukroví s otvorem uprostřed.

Pekáč dejte do předem vyhřáté trouby a pečte 5-8 minut dozlatova. Ke konci kontrolujte, aby cukroví příliš nezhnědlo, a včas ho vytáhněte. Přesuňte cukroví na talíř a nechte vychladnout. Kdo má rád pocukrované linecké, vezměte si na pomoc sítko a cukr moučku a posypte ještě teplé kousky s otvorem.

Po vychladnutí spodní část tvarů potřete džemem a přiklopte odpovídajícím tvarem s otvorem. Mírně přitlačte, aby džem dobře přilnul v celém kousku. Skladujte v krabici vystlané pečicím papírem v chladu.

Nechte si chutnat a krásný advent přejeme

Klára + Lucie

Pošlete to dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...