Kyselo je u nás v Podkrkonoší jedním z tradičních jídel. Tato polévka má ale různé obměny, takže je možné, že tuto vynikající polévku z chlebového kvásku, hub, brambor a vajíček znáte v trochu jiné podobě.

Bez řečí a hned na recept

Kyselo je nakyslé. Na to nezapomeňte, než se rozhodnete pro jeho přípravu. Právě díky tomu je polévka tak zajímavá a neobvyklá. Podle Miloše Gerstnera a jeho Krkonošské kuchařky (Dauphin, 2022) stávala v teple kamen kameninová nádoba zvaná kyselák, do kterého dávala hospodyně kus chlebového těsta, které pak rozkvedlala ve vlažné vodě. Z této nádoby pak odebírala těsto na polévku a do zbytku přidala žitnou mouku. Takto udržovala kvásek po dlouhou dobu.

Tipy pro přípravu

Na této polévce je největší výzvou kvásek neboli základ na chleba, bývá ze žitné mouky. U nás v Podkrkonoší ho mívají v menších obchodech s potravinami, se zdravou výživou. Můžete si ho ale připravit i sami.

Jak udělat kvásek na kyselo? Na pomoc si můžete vzít 20 g droždí, které rozdrobíte do misky, přilijtte k ní 250 ml vlažné vody a přidejte 40 g žitné mouky. Směs dobře promícháte do řídkého těsta. Misku přikryjte prodyšným hadříkem a nechte při pokojové teplotě kynout zhruba 2-3 hodiny.

Příprava polévky je snadná, jen je třeba dávat pozor na to, aby kvásek byl velmi dobře rozmíchán, a aby se tak nevytvářely cucky. Případně můžete zapojit mixer. Pečlivě je třeba míchat i polévku při přípravě, má tendenci se přichytávat. Jinak není její chystání složité.

Polévku můžete dokončit dvěma způsoby. Promíchat všechny složky dohromady. Chutě se pak krásně propojí, a vznikne lahodná polévka, která podle počtu brambor může posloužit i jako hlavní jídlo. Tento pokrm si ale můžete připravit i tak, že smažená vajíčka si každý nandá sám až na talíři u stolu.

Příprava podkrkonošského kysela

Doba přípravy: namočení hub + namočení kvásku den předem, min. hodinu

Doba vaření: 25 min.

Náročnost: *

Počet porcí: 4

Ingredience

  • 250 g chlebového kvásku (těsto na kyselo)
  • 1 l vody
  • 3/4 hrnku sušených hub
  • 4 brambory (rozpočítat brambory na osoby)
  • 1 cibule
  • 4 vejce
  • lžíce másla
  • kmín
  • mletý pepř
  • sůl
  • pažitka / petrželka / celerové listy (nemusí být)

Postup

Chlebový kvásek namočte ideálně den předem do studené vody do hrnce, ve kterém polévku budete vařit. Dobře ho rozmíchejte a nechte stát. Při tísni času bude stačit hodina. Občas ho promíchejte. Namočte také houby.

Druhý den uvařte brambory a nechte je přikryté v hrnci. Kvásek ve velkém hrnci dobře promíchejte tak, aby skutečně nezůstaly žádné cucky, přidejte houby, sůl a kmín, zalijte vše vodou a přiveďte polévku k varu. Stále míchejte, má tendenci se přichytávat. Vařte zhruba 25 minut. Zkontrolujte chuť polévky, případně dosolte a opepřete. Počítejte s tím, že do ní přijde slaná brambora a slaná vajíčka.

Oloupejte cibuli a nakrájejte ji na kostičky. Na pánvičce rozehřejte plátek másla a cibuli na něm osmažte. Do hrnku si rozklepněte vejce, a pak je přidejte k osmažené cibulce. Připravte míchaná vajíčka a příliš je nevysušte, aby byla hezky vláčná. Včas je proto sundejte z plotny.

Pak už postupujte tak, jak vám to vyhovuje. Můžete vejce přidat do polévky a vše promíchat, nebo nechat vejce na pánvičce a nechat každého, ať si je nandá na talíř sám. Na talíř dejte brambory a nakrájejte je na kousky. Zalijte polévkou, případně přidejte míchaná vejce.
Navrch můžete polévku posypat pažitkou, nebo jinou zelenou ozdobou, ale není nutné.

Nechte si chutnat

Klára + Lucie

Pošlete to dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...